Megjegyzés: mivel ez a cikk elég sok negatív reakciót váltott ki, szeretném némi helyesbítéssel elllátni: a "keresztény" szót ókori értelemben használtam, sajnos azóta nagyon sok minden ragadt rá, amivel már nem értek egyet. Nem vagyok katolikus, de nem szeretnék egyetlen más felekezet mellett sem voksolni. A teljes Biblián és semmi máson csak a Biblián alapul a hitem, és Jézus Krisztust tartom egyedüli útnak Istenhez. Aki nem hívő még, annak nem a jógával kell foglalkoznia, hanem keresnie Istent. Minden egyéb másodlagos.
Ezért a cikk címe helyesebben így hangazana: Jógázhat-e egy Jézusban hívő, biblikus keresztény ember
A jóga szó a szanszkrit judzs tőből ered, melynek jelentése: összekapcsolni, egyesülni. A jóga eredeti célja a hindu vallásban hogy egyesítse az ember lelkét Brahmannal, az univerzális lélekkel, a mindenséggel. Az önmegváltásra azért van szükség, hogy az ember megszabaduljon az újjászületés állandó körforgásából, a reinkarnációtól, ami a hinduk számára - nekünk meglepő módon - büntetés. A jóga célja tehát a szellemi halál, amikor a lélek feloldódik Brahmanban, és megszűnik létezni (nem születik többé ujjá).
A jóga a lélek megváltoztatására törekszik. Ez a világ csak illúzió (maja), a nyomor, a szegénység ami Indiában van mind csak illúzió, ettől pedig a jóga által lehet elmenekülni. Azért jógáznak, hogy egy magasabb rendű, békés, nyugodt tudatállapotot érjenek el, amiben elmenekülhetnek a körülüttök lévő világ csúnyaságától.
„Krisna urunk arra tanította Arjunát, hogy nincs fontosabb dolog a jóga szorgalmas gyakorlásánál. Ennek az „isteni tutajnak" a segítségével az ember átjuthatott a tudatlanság és a legutálatosabb tettek fölött az örök üdvösségbe. (…) Ezek a koncentrációs technikák a megfelelő légzési technikával kombinálva a tudat olyan területeire repítettek, amelyeknek semmi közük nem volt az engem körülvevő világhoz. A jóga révén egyre növekvő mértékben megtapasztaltam szellemi lények jelenlétét, akik vezettek és pszichikus erőket ajándékoztak nekem” (Dave Hunt: Egy guru halála)
De hát kik jógáznak Indiában? A guruk, természetesen, és az öregek. „Egy öreg ember elmegy az asram-ba, ami egy kolostor-szerű hely, ahol a guru, a megvilágosult mester él. (…) Szóval amikor ez az idős ember az asramba megy, azért mert rászánta magát, hogy halála előtt komolyan elsajátítja a jóga alapjait, hogy felkészüljön a reinkarnáció körforgására, és remélhetőleg meg tudja végre állítani és ne térjen vissza mint valami irtózatos dolog, például mint csótány vagy patkány ami természetesen nem akar lenni.” (interjú Caryl Matrisciana-val)
Amikor a jógát elhozták hozzánk, hozzáigazították a nyugati kultúrához. A nyugati ember ugyanis nem jógázna azért, hogy elérje a szellemi halált (bár a reinkarnációban sokan hisznek, ide mégsem akarnak eljutni). Akkor tehát a nyugati jóga mentes a vallási/lelki kapcsolattól? Idéznék egy profi jógaoktatótól:
„Az ászanák erős hatást gyakorolnak a testre és a szellemre. Hatnak az izmokra (…), valamint az elmére, a tudatra, illetve a pszichére és a csakrákra (energiaközpontokra). Az ászanák pszichoszomatikus gyakorlatok, amelyek erősítik és kiegyensúlyozzák a teljes idegrendszert, s amelyek harmonizálják és stabilizálják a gyakorló lelkiállapotát. Segítségükkel elérhető a nyugalom, az elme békéje, az ellazultság, valamint a belső szabadság és béke érzése.”
„A pránajáma nem más, mint a légzés tudatos és szándékos irányítása. Lélegzetvételkor nem csupán oxigént veszünk fel, hanem pránát is. A prána kozmikus energia, a teremtő, megtartó és változtató erő, a lét és a tudat alapeleme. A prána a táplálékban is megtalálható, ezért fontos, hogy egészséges, teljes értékű vegetárius táplálékot fogyasszunk. A pránának a szervezetben való célirányos vezetésével növelhető a vitalitás, méregteleníthető a szervezet, fokozható az immunitás, valamint elérhető a belső béke, az ellazultság és a szellemi megtisztultság állapota. A mitológia szerint valamennyi élőlénynek előre elrendeltetett, hogy hány levegővételig tart az élete. A jógi a légzése természetes lassítása révén igyekszik „időt nyerni”, és ily módon igyekszik meghosszabbítani az életét.” (forrás: http://www.yogaindailylife.org)
A jóga tehát a hinduizmus magja. Bár nyugaton tudományként adják el, valójában vallás. Nyugaton úgy tanítják, hogy fontos a testi-lelki egészséghez, miközben Keleten azt mondják, fontos a meghaláshoz.
A jóga nem más, mint a Sátán egy újabb hazugsága. El akarja velünk hitetni, hogy nem Istenre van szükségünk, hanem bármit elérhetünk a saját erőfeszítéseink által. És máris visszajutottunk az eredeti, édenkerti hazugsághoz...